Keď vznikali tieto otázky bavil som sa o tebe aj s tvojim prvým trénerom či partnerom a zaujalo ma jeho vyjadrenie na tvoju osobu. Keďže Marcel ako tréner už čosi dokázal, prinútilo ma to trochu sa zamyslieť, vravel citujem: „Slovensko ešte nikdy pred Danou nemalo a ani dlho po ukončení jej kariéry nenájde tak silovo disponovaný talent, obdarený toľkou húževnatosťou, tvrdohlavosťou a láskou k powerliftingu. Dana je jednoducho Dana.“

Dana Matejová
Dátum a miesto narodenia: 4.8.1975 v Bardejove
Znamenie: Lev
Výška: 160 cm
Váha: 60 kg
Obľúbené jedlo: múčne jedlá, sladkosti, pizza, mäso..
Koníčky: Posilňovaniu sa venujem na 100 %, prechádzky s mojim psíkom a priateľom.
Hudba: zo všetkého trošku
Film: komédie

Každý šport ma svojich víťazov a svojich porazených, každý kto sa začne aktívne venovať športu ako takému tuží sa na základe malých cielikov dostať k cieľom väčším a azda tým najväčším snom každého športovca je uplatniť sa v športe ktorý má rád, dosiahnuť to najvyššie čo sa dá, stať sa majstrom sveta alebo olympijským víťazom. No nie každému sa takýto kúsok podarí. Dane Matejovej sa podaril do takej miery, že napodobniť ju bude pre jej nasledovníčky a obdivovateľky veľmi ťažké, ale o tom sa dočítate v našom rozhovore..

Ako si pamätáš na svoj prvý kontakt s činkou?
Veľmi dobre, vôbec ma to nebavilo. Mala som 15 rokov, váhu 54 kg. Prvý krát som držala činku v rukách, zatlačila som 50 kg na lavičke, no ani to ma nepresvedčilo, aby som cvičila. Cvičiť som začala, až o dva roky.

Venovala si sa predtým nejakým iným športom?
Rok gymnastike, trošku atletike, kde som získavala zlaté odznaky zdatnosti. V 7.ročníku som sa začala venovať karate, trápila som sa 4 roky. Pekné trápenie.

Kto ťa k športu v tvojej rannej mladosti viedol, keď nik z tvojej blízkej rodiny vtedy nešportoval?
U nás to bolo opačne, ja som viedla k športu mamku a sestry. Mamka Eva Oreničová je Majsterka Európy a sveta masters federácia IPF, GPC, WPC v kategórii do 48 kg, 52 kg, výkonmi drep 135 kg, tlak 85 kg, ťah 135 kg, čo poviete?? Nemám čo dodať. Sestra Eva Svjanteková je 6-násobná Majsterka sveta a 7-násobná Majsterka Európy vo federácii IPF v kat. do 44 kg a 48 kg, svetová rekordérka v tlaku výkonom 103,5 kg. Najmladšia Martina, vážila len 38 kg a zatlačila 70 kg. Je majsterka Slovenska. No a ja, mňa viedol k športu asi dedko, s ktorým sme každé prázdniny hrávali futbal, nohejbal….. , ale v nohejbale, bola lepšia sestra. Ja som bola ako chlapec. Už ako 8-9 ročná som sa zdvíhala na hrazde podhmatom aj 10 -15 krát. Chalani o 5 rokov starší vyberali na mňa stávky, že koľko krát sa zdvihnem a ja som sa zdvíhala a zdvíhala:).

Ako si sa dostala ku karate?
Prehovorila ma kamarátka, bolo to super…. kliky, sklapovačky, premety …to bolo pre mňa, dve hodiny tvrdej driny.

Aký stupeň si dosiahla?
4kju, ale nerobila som to súťažne.
Vráťme sa k činkám, kto ťa prvýkrát uviedol do sveta železa, teda činiek a kedy to bolo?
Marcel Matej, bolo to v Bardejovskej Novej Vsi, ale ako som spomínala nebavilo ma to. Mala som 15. škoda….

S kým si vytvorila partiu v posilňovni a s kým si vychádzala najlepšie spomedzi trojbojárov Slovenska? A aké máš nato spomienky?
V posilňovni sme boli super partia. Vyhliadla som si dievčatá a prehovorila ich na trojboj, a začala som ich trénovať, usmerňovala v technike a tak putovali ďalej k Marcelovi, ktorý im dával zabrať a dotiahol to s nimi ďaleko, takže taká malá spolupráca. S kým som tvorila partiu? S Kristínou Kašperanovou, Dadou Liptákovou, Paľom Varcholom, Evou Sjantekovou, Petrom Burikom, jasne, že aj s Marcelom Matejom……..pekné časy. Rada spomínam na juniorské ME a MS a to na Pavla Slíža, Petra Brata, Zdena Spišiaka….. Boli sme super partia, pomáhali sme si. Ale musím spomenúť aj štátneho trénera Pavla Mullera, ktorý stál stále pri mne a podporoval ma celé roky .

Kto bol tvojím prvým trénerom, ktorý pri tebe stal nielen na súťažiach ale hlavne v posilňovni?
Do silového trojboja mňa aj Marcela zasvätil Dušan Skirkanič, ale potom sme si pomáhali s Marcelom sami, hľadali sme nové cviky, vylepšovali sme techniku.
Je jasne, že ako priekopníčka slovenského ženského liftu musíš mať zmiešané pocity na svoje začiatky, môžeš sa s nami o ne podeliť aspoň v krátkosti?
Nebolo to také ľahké, súťaže boli 2 krát v roku, tak to čo som natrénovala, z trémy som skazila. Behala som na súťaži pravidelne na záchod, niekedy aj vracala, no a behám tak dodnes…:) Súťažilo vtedy veľa žien, boli silné len neboli také dresy, dres na tlaky ani neexistoval, nebola vypracovaná taká metodika tréningu, ako dnes. Chcela by som mať 15…

Ako to bolo vtedy s dresmi a kde si absolvovala svoju prvú súťaž? Máš zo súťaže aj nejaký veselý príbeh?
Prvá súťaž bola v Raslaviciach na majstrovstvá kraja, bolo to po 3 týždňoch cvičenia. Dresy sme asi ani nemali, len také voľné, biele obväzy, dres na tlaky nebol. Príbehov by bolo viac, boli pekné ale aj smutné. Tak napr. na MS vo Fínsku som súťažila v kateg. do 56 kg. Natiahla som na seba dres na kategóriu 48 kg mysliac si, že mi to pomôže, ale opak bol pravdou. Hneď po skončení súťaže bolo vyhodnotenie, stála som na stupienku s dresom a nohy sa mi začali nalievať…. Traja chlapi (P.Slíž-75 kg, P. Brat-135 kg, a M. Patro 145 kg) ma nemohli vyzliecť. Visela som aj dole hlavou, ale márne. Po pol hodine sa nám napokonE podarilo nad dresom zvíťaziť. V ten deň sa mi stala ďalšia príhoda. Dozvedela som sa, že súťažím o deň neskôr, tak som sa ráno kľukne najedla. No nakoniec sa to zmenilo a váženie bolo o 16 hod. Mala som 57.4, čiže 1,4 kg naviac. Hrôza, pomyslela som si, ale Mirko Patro sa ma ujal. Chodili sme hore – dole naobliekaní po chodbe a v nadchode. Pálilo tam slnko, bolo tam horúco ako v saune. Chudák Miro on chudol aj za mňa. Ja som vypotila necelé kilo, ale on 4 kg. Ale zvládli sme to, Mirko Ďakujem…..Ale boli súťaže kde bolo aj opačne, keď som liala do seba litre vody, aby som mala viac ako 56 kg, napr. na ME v Prahe.

Prezraď tvoje prvé výkony, váhu, vek a umiestnenie na prvých MS či ME.
Po troch mesiacoch cvičenia som dokázala robiť bez výstroja drepy so 100 kg 5 opakovania. Vtedy som na majstrovstvách Slovenska v Piešťanoch drepla 125 kg, zatlačila 62,5 kg a potiahla som 130 kg .Tak som sa nominovala ako prvá na MS žien do Belgicka. Keďže MS a ME dorastencov ani juniorov neexistovali tak som musela súťažiť medzi ženami. Bolo nás 24 a ja som skončila 16. Bolo to strašné. Sama som si bandážovala kolená, obliekala dres, ešte dobre, že neboli dresy na tlaky. Bolo to koncom mája 1992.

Predpokladám, že v tvojich začiatkoch, keďže nebola ta svetová kríza ako dnes, si mala hojnosť sponzorov, dresov, či doplnkov výživy, alebo sa mýlim?
Doplnky – neboli peniaze, čo som si po dvoch rokoch kúpila bol L-carnitin, aby som sa vyrysovala. Sponzori sa zháňali iba na súťaže, bolo nás veľa, dresy boli drahšie ako teraz. Pred dvoma rokmi som dostala na Vianoce od môjho priateľa opasok aj drepárske topánky, rozplakala som sa od šťastia.

Je pravda, že ako jedna z mala športovcov si dokázala preraziť do reprezentácie až v troch odlišných športoch, povieš nám o tom niečo?
Áno, presadila. Neľutujem to, lebo každý z týchto športov mi niečo dal.
Pretláčanie – troška viac trénovania bicepsov, tie nemám rada.
Vzpieranie – mŕtvy ťah, vtedy mi išiel najlepšie vytiahla som 190 kg na ME na klasickou technikou.. A 200 kg sumom na tréningu. Śkoda, že som sa zranila .
Skúšala som aj kulturistiku – troška nútenej diéty, lebo rada papám.

Prečo zvíťazil nakoniec silový trojboj?
Vzpieranie bolo super… Ale trojboj je trojboj, mohla som zdvíhať väčšie váhy.
Keď vznikali tieto otázky bavil som sa o tebe aj s tvojim prvým trénerom či partnerom a zaujalo ma jeho vyjadrenie na tvoju osobu. Keďže Marcel ako tréner už čosi dokázal, prinútilo ma to trochu sa zamyslieť, vravel citujem: „Slovensko ešte nikdy pred Danou nemalo a ani dlho po ukončení jej kariéry nenájde tak silovo disponovaný talent, obdarený toľkou húževnatosťou, tvrdohlavosťou a láskou k powerliftingu. Dana je jednoducho Dana.“

Dana, ty si známa aj svojimi siláckymi kúskami, môžeš nám niektoré z nich vymenovať? Tiež popísať svoje tréningové osobáky? Napr. biceps s veľkou činkou, drep alebo Iné?
Pokúšala som sa o zápis do Guinessovej knihy rekordov, kde som sa pokúšala prekonať držanie chlapov na brušnej dutine po dobu 4 sekúnd. Vážili dokopy 339 kg. Robila som tlaky so 100 kg činkou pri váhe 59 kg, urobila som 8 opakovaní. Skúšala som aj nosenie 180 kg mechov, ktoré boli naplnené pšenicou. Nosila som ich na chrbte 20 -30 metrov.
A ešte niečo: všetko bez výstroja napr. tlak 100 kg x 5 x 5 , 115 kg x 1 stop tlak,. drep 130 kg x 10 x 5 sér. Drep 170 x 2, drep do lavičky 210 x 5, ťah sumo 165 kg x 5 x 5, úzko 170 kg x 2 ,výpady 90 x 6 na každúElküldés nohu , francúzky tlak 50 kg x 6, biceps veľkou činkou 50 kg x 6, ale mala som aj iné nápady, chcela som mať pekné nohy tak som začala robiť drepy po 30 opak. Každý tréning som pridávala 10 kg . Začala som pri 40 kg došla som až na 90. Ale mala som aj strašné nápady, sadla som si na abductor a nezišla som z neho pokiaľ som neurobila 1000 opakovaní. Koniec chválenia, ale bolo mi nakázané, že mám napísať všetko:).

Za tie roky si prešla množstvo súťaži po svete a videla mnoho miest, môžeš nám ich vymenovať a povedať na ktoré máš najkrajšie spomienky?
Je ich strašne veľa. Všade bolo super, až na mojej prvej súťaži v Belgicku, kde sme spali na ceste späť pod mostom v aute .To nikomu neprajem po mŕtvych ťahoch.

V súčasnosti študuješ na vysokej škole, ako sa ti darí a aké sú tvoje najbližšie pracovné plány?
Študujem na univerzite Mateja Bela v BB, ako učiteľka TV. Práve o dva mesiace mám bakalárske štátnice.

Máš ešte aj v dnešnej dobe nejaký športový vzor?
Mala som Zuzku Kořinkovú, ktorá bola silná ale aj pekne vypracovaná. Teraz je to Van Bachhaus Gundola Fiona, je šľachtičná, ktorá žije iba trojbojom a je profesionálka. Jej výkonnosť za posledné roky veľmi stúpla, viem čo to je venovať sa iba trojboju, ja som to zažila párkrát v Dukle Trenčín, keď som robila vzpieranie. Určite by som bola teraz niekde inde nielen výkonnostne ale aj zdravotne, keby som mala takéto podmienky na prípravu.

A čo slovenský silový trojboj, aký máš názor na jeho roztrieštenie?
Je to škoda, asi len toľko.

Kto je ak nepočítam teraz teba v súčasnosti podľa tvojho názoru najväčším prínosom pre slovensky powerlifting bez rozdielu federácii?
Všetci dorastenci a juniori, oni sú základ pre budúci silový trojboj, len musia vydržať….
Nešla ta predstava po toľkých rokoch dobiť ešte aj iný powerliftérsky svet ? t.j zasúťažiť si aj v inej federácii, povedzme medzi profesionálmi? Veď s tvojimi výkonmi by si vo federácii wpo alebo wpc patrila určite medzi najjagavejšie hviezdy..
Možno ….

Aké sú tvoje naj oficiálne najlepšie výkony? A koho v súčasnosti považuješ za najlepšieho liftéra sveta?
V kategórii do 60 kg , drep 212.5 kg, tlak 132.5 kg, ťah 190 kg. Je ťažko povedať určité meno.

Prezraď, ako prebieha tvoja rozcvička na rekordný drep 200kg?
50×5, 70x 5, 90x 2, 110×1,130 x 1,150 x 1- 2, 170x 1, 185x 1

Aká je tvoja súčasná súťažná hmotnosť? Popíš nám tvoju bežnú dennú stravu a aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo. Dáš nám aj nejaký recept?
Do 60 kg. Stravu, to nechci ani vedieť, strašné, ale sem tam sa snažím. A jedlo, všetko sladké, múčne jedlá, ale keď prihorieva dám si mäsko a zeleninu. Bola som teraz v Kanade a strašne mi chutil jahodový šalát: jahody, mak, lúpané mandle, javorový sirup a čerstvý špenát.. Mňam.

Aké doplnky výživy najčastejšie používaš a ako najradšej po ťažkých tréningoch relaxuješ?

Doplnky – od firiem –Vitalmax- Aminokyseliny 6000, Carnitin 1000, AKG.
Aktivlab- Tribustallion, Crea shot,
BSN- Nitrix
Muscletech – Halo, teraz skúšam na chudnutie Hydroxycut
A spomeniem aj adaptogény Rodiolu, Leuzeu, Aráliu , probiotiká a 3-Omega 1000.
Relaxujem pri masáži, a veľa spím.
Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Ako dlho sa ešte chceš venovať silovému trojboju?
Ťažká otázka, končím každý deň, ale zároveň aj začínam, možno ostanem len pri tlakoch. Plány- možno medailové umiestnenie na svetových hrách.
Si najlepšia silová trojbojárka histórie Slovenska, a dokonca si získala najviac cenných kovov z pomedzi všetkých silových trojbojárov vôbec. Ako to vnímaš?
Som strašná, ja asi nebudem nikdy spokojná. Škoda, že som nemohla súťažiť na viacerých medzinárodných súťažiach, lebo bolo by tých medailí viac, ale neboli na vycestovanie peniaze.

A čo po ukončení tvojej bohatej a úspešnej športovej kariére? Kedy si plánuješ založiť rodinu, deti?
Už sa na tom pracuje, dúfam, že čoskoro.

Máš na záver odkaz pre začínajúce slečny, či ženy trojbojárky, alebo mladých trojbojárov?
Silový trojboj nie je šport o peniazoch a nie je určite pre mäkkých ľudí, je to tvrdý ale krásny šport. Nie je v ňom problém začať, ale úspech sa dostaví až keď mladý pretekár pri ňom nejaký čas vydrží. Takže vydržať. Verte mi, že po viac ako 15. rokoch driny viem čo vravím!!!

Dosiahnuté úspechy:
Silový trojboj
MS 1992 16. miesto v sil. trojboji
MS 1994 5. miesto v tlaku na lavičke
MSJ 1995 3. miesto v sil. trojboji
2. miesto tlak na lavičke
MEJ 1995 3. miesto v sil. trojboji
2. miesto tlak na lavičke
MEJ 1996 2. miesto v sil. trojboji
1. miesto tlak na lavičke
2. miesto drepe
MS 1996 5. miesto v tlaku na lavičke
MSJ 1996 3. miesto v sil. trojboji
2. miesto v tlaku na lavičke
MSJ 1997 3 .miesto v drepe
1. miesto v tlaku na lavičke
ME 1997 2. miesto v tlaku na lavičke
MEJ 1998 2. miesto v sil. trojboji
2. miesto v drepe
1. miesto v tlaku na lavičke
3. miesto v mŕtvom ťahu
MSJ 1998 1. miesto v tlaku na lavičke – svetový rekord 116 kg
3. miesto v drepe
MS 1998 5. miesto v tlaku na lavičke
MS 1998 1. miesto v tlaku na lavičke
ME 1999 1. miesto v tlaku na lavičke – európsky rekord 123 kg,
najlepší svetový výkon
MS 2000 4. miesto v tlaku na lavičke
ME 2000 2. miesto v tlaku na lavičke
ME 2001 2. miesto v tlaku na lavičke
MS 2001 6. miesto v sil. trojboji
ME 2001 1. miesto v sil. trojboji
1. miesto v drepe
2. miesto v tlaku na lavičke
2. miesto v mŕtvom ťahu
MS 2002 5. miesto v sil. trojboji
2. miesto v drepe
ME 2004 3. miesto v tlaku na lavičke
MS 2007 4. miesto v silovom trojboji
3 .miesto v drepe
ME 2008 2. miesto v sil. trojboji
2. miesto v drepe
2. miesto v tlaku na lavičke
3. miesto v mŕtvom ťahu
MS 2008 2. miesto v tlaku na lavičke
ME 2008 2. miesto v tlaku na lavičke
MS 2008 7. miesto v silovom trojboji
absolútna majsterka Slovenska v silov. trojboji 13 x
absolútna majsterka Slovenska v tlaku na lavičke 11 x

• Do roku 2008 je držiteľkou ženských slovenských rekordov v drepe, tlaku na
lavičke, mŕtvom ťahu a trojboji. Do kategórii 56, 60, 67.5 kg. Najlepší dosiahnutý výkon : drep – 212,5 kg , tlak na lavičke – 132,5kg , mŕtvy ťah – 190 kg.

• Cez 60 slovenských rekordov, jeden európsky a jeden svetový rekord, 3 miesto v absolútnom hodnotení na ME 1999. Pokus o zápis do guinesovej knihy rekordov 2004, 2005, účastníčka MS vo vzpieraní……..´

Kulturistika: 3. miesto Veľká cena vo Vranove nad Topľou, 1994
Pretláčanie rukou: majsterka Slovenska 1993, 2003
4. a 5. miesto ME 2003

V budúcnosti by sa chcela zúčastniť Svetových hier s medailovým umiestnením.

Pre www.powerliftingslovakia.com pripravil J.M.