Posledný týždeň prípravy pred súťažou som prešiel od trika Inzer Super Phenom spať k môjmu už osvedčenému denimu Karins a otestoval som si otvárací pokus s 300kg s ktorým som nemal žiadne problémy. Posledné dva týždne pred súťažou sú pre mňa tréningovo ale neveľmi podstatné je to skôr o oddychu pred samotnou súťažou. Posledný týždeň už dokonca ani nechodím do gymu. Predposledný si len testujem otvárací pokus. Skutočný tréning graduje zhruba mesiac pred súťažou.

Kedy si sa prvýkrát dopočul o silovom trojboji? A kedy si ho začal robiť?
Prvý kontakt s trojbojom som mal sprostredkovane cez bývalého výborného juniorského pretekára Braňa Červeňáka v lučenskom gyme no aktívne som sa do tohto športu zapojil až v USA v roku 2004.

Mal si niekedy nejaký vzor? ak áno, koho?
Mal som to šťastie, že moje  športové vzory sa stali neskôr mojimi trénermi a priateľmi – Sebastian Burns, Bill Crawford, Tommy Fannon.

Venoval si sa predtým iným športom?
Hrával som basketbal a šli mi skokové disciplíny výška, diaľka.

Kto bol tvoj prvý tréner?
Nepovedal by som celkom trénerom, ale prvý kto ma viedol v cvičení, výžive a kto ma dotiahol k silovému tréningu bol Peter Rešetár.

Ako dlho si trénoval v USA a pod akým vedením?
2 a pol roka pod vedením dua Sebastian Burns a Bill Crawford.

Kde si sa najviac zdokonalil v trojboji v USA, alebo na Slovensku?
Jednoznačne v USA.

Nerozmýšľal si niekedy nad súťažením v IPF? Prečo si sa rozhodol práve pre WPC?
V USA som bol postavený viac menej pred hotovú vec, súťažiť v profesionálnych federáciách, keďže celý team v nich súťažil. Profesionálny atlét podľa mňa v IPF nemá čo robiť.

Pamätáš sa na svoju prvú súťaž? Kedy a kde to bolo, aké si mal výkony a pri akej hmotnosti?
Tribes Hill, NY – 21. 2. 2004 súťažil som v mŕtvom ťahu s výkonom 250kg pri hmotnosti 110kg a neúspešne som sa pokúšal o americký juniorský rekord pokusom na 275kg.
http://www.ironasylumgym.com/cac2004/cacslav.html

Mohol by si nám prezradiť tvoje 2 tréningové týždne pred USA? Váhy a série?
Posledný týždeň prípravy pred súťažou som prešiel od trika Inzer Super Phenom spať k môjmu už osvedčenému denimu Karins a otestoval som si otvárací pokus s 300kg s ktorým som nemal žiadne altproblémy. Posledné dva týždne pred súťažou sú pre mňa tréningovo ale neveľmi podstatné je to skôr o oddychu pred samotnou súťažou. Posledný týždeň už dokonca ani nechodím do gymu. Predposledný si len testujem otvárací pokus. Skutočný tréning graduje zhruba mesiac pred súťažou. Môj podrobný tréningový log s fotkami a videami si  môže ktokoľvek prezrieť na stránke www.freezone.biomag.sk nerobím okolo toho žiadne tajnosti.

Obľúbený cvik? a neobľúbený?
To sa asi mení z tréningu na tréning 🙂

 Máš osvedčený recept na to ako „zrušiť“ únavu a nepoddať sa stresu (niečo čo prekoná tvoju nechuť do cvičenia)?
Stres všedných dní zaháňam práve na tréningu takže z tréningu samotného nemám žiadny stres a nechuť do tréningu väčšinou nezaháňam pretože mi signalizuje, že niečo nie je v poriadku a vtedy radšej neriskujem zranenie.

Ako vyzerá tvoj tréningový týždeň mimo súťažnej sezóny?
Veľa smiechu a srandy v posilke a venujem sa niekomu inému ako sebe.

Kto ťa vedie v tréningu teraz?
Na diaľku Sebastian Burns inak sa dosť „koučujeme“ podľa videa.

Na ktorých súťažiach sa plánuješ zúčastniť v roku 2009? Plánuješ nastúpiť aj na nejakú trojbojársku súťaž?
Predbežne by som sa chcel zúčastniť MS v Anglicku. Trojbojársku súťaž plánujem, ale musím  v prvom rade doliečiť koleno čo je dlhodobá záležitosť, teraz nespravím ani drep s vlastnou váhou. Možno 2010.alt

Aké sú tvoje osobáky v drepe a v ťahu? Aký máš osobák v tlaku bez výstroja?
Súťažné – drep 377kg, ťah 322. Tréningové o dosť vyššie – možno ich raz ukážem na pódiu. Na tlak bez dresu sa nijako špeciálne nepripravujem pred dvoma rokmi som si po súťaži skúsil zatlačit 207kg a šlo to bez problémov. Nie som ochotný riskovať zranenie kvôli fiktívnym osobákom – súťažím vo výstroji takže jej sa venujem.

Ktoré dresy sú podľa  teba najvýkonnejšie (drep, tlak, ťah)?
Každý dres ma niečo do seba. Pre väčšinu liftérov môžem odporučiť dresy od Inzera. Na drepy a ťah Leviathan, tlak RageX. Osobne ale používam Frantz canvas na drepy, Karins DD na tlak a Karins DD na ťahy. Čo sa týka používania denimu som asi jedným z posledných mohykánov, tieto dresy ustúpili moderným poly materiálom, pre mňa sú ale príliš reštriktívne pri technickom prevedení cvikov.

Na nedávnych MS si získal striebornú medailu, navyše v novom slovenskom rekorde 330kg. Aké sú pocity, byt držiteľom najvyššieho benchpressu histórie Slovenska??? Más ambíciu tento výkon ešte prekonať? Ak áno, kedy?
Pocity sú výborné, umiestnenie aj výkon trochu nad moje očakávanie. Môj obrovský cieľ bol dostať sa do alt700 lbs. (318kg) klubu tlakárov. Kedysi sa na tento „klub“ pozeralo ako na elitu benchpressu. Teraz sa táto elita posunula do klubu 800 lbs. Takže nový cieľ a ambícia 🙂 a hlavne dlhá cesta.

Forma bola načasovaná, tak ako si si predstavoval?
Z môjho pohľadu takmer dokonale.

Aká bola podľa teba úroveň tohto šampionátu?
Ako väčšina amerických súťaží vynikajúca úroveň, priateľská atmosféra, veľmi sa mi pozdávalo aj rozhodovanie s ktorým je často problém. Tento krát bolo konzistentné a podľa pravidiel.

Teraz keď už máš po súťaži, čo ťa čaká v najbližšom období?
Súťažne zatiaľ nemám naplánované nič, dnes pôjdem prvý krát od MS do gymu. Možno zas bude čas otestovať nové dresy a upraviť staré.

Dokedy by si sa rád venoval tomuto športu?
Zo skúseností vidím, že najlepšie výkony prichádzajú okolo 35. až 40. roka života, tak snáď aktívne až dovtedy, všetko ale záleží od zdravia.

Dobre vieš, že silový trojboj a tlak na lavičke nie sú až tak preferované športy. Čo si myslíš, žeby mohlo pomôcť ku zlepšeniu?
Kvalitné výkony pretekárov, osveta, prezentácia v médiách a hlavne podpora mladých – školské, dorastenecké, juniorské súťaže. Napríklad v americkom štáte Texas je základňa stredoškolských pretekárov v tisícoch. Za všetkými pozitívami treba hľadať zapálených ľudí ochotných tomuto športu veľa obetovať, snáď sa takí nájdu aj u nás.

Ako hodnotíš silový trojboj na Slovensku?
Veľmi málo veľmi roztrúsených liftérov. Je nás tu dokopy asi toľko, že by sme vedeli spraviť jeden klub. Je vidieť, kde sa mu najviac venujú a odtiaľ aj prichádzajú najlepší.

Rozmýšľal si nad tým, že by si sa neskôr venoval trénerstvu?
Už sa mu venujem.

Viem, že si toho už viac pochodil, kde sa ti najviac páčilo a prečo?
V zime na Floride lebo je tam akurát teplo a v lete na Slovensku lebo je tu akurát teplo.

Čo si vyštudoval a aké je tvoje zamestnanie?
EF UMB B. Bystrica a pracujem ako finančný manažér v jednej dánskej firme.

Čo považuješ za najväčšie šťastie vo svojom živote?
Rodina a priatelia.

Aké sú tvoje momentálne priority? Nie len športové….
Mojou top prioritou nasledujúcich pár rokov bude určite môj syn a jeho výchova.