Mgr.Sandra Mokrá, 29 rokov, pracujem v predaji vo firme Alcan Dečín Extrusion – výrobca hlinikových zliatin tyčí, trubiek a profilov. O tyčiach sa mi môže naozaj už aj snívať.
Závodim len v disciplíne benchpress a mojími športovými úspechmi boli vítaztvo TOP Benchpress rok 2007 ,brondzova medaila na MS v Rusku 2007, strieborna medaila z ME GPC v Novom Boru 2008, zlata medaila na ME WUAP v Trnave 2008 a absulutny vitaz kategorií Open, Majstrovstvá Rakúska WUAP, zlata medaila a absolútny víťaz kategórie Open. 

Jak dlouho se věnuješ sportu a jak dlouho benchpressu?

Začalo to v rannom veku gymnastikou, potom plávanie a skončilo to atletikou na športovom gymnázium. S atletikou som musela skončit a šport mi chýbal.Po maturite ma chytilo posilovanie, od takého fitness cvičenia to pomaly prešlo k silovému trénovaniu. Samotný benchpress ma začal fascinovat asi od roku 2004, kedy som sama skúšala rôzne tréningové metódy, ktoré som však kazdým rokom okorenila nejakým zranením mimo posilovne. Například zlomené zapästie, zlomený lakeť, alebo slepé črevo. Naštasite ma na tréningu zranenia obchádzaju. Môžem povedať, že som v posilovni za tie roky nemala žiadne zranenie.

Závodíš v Open asociacích, jaký je důvod toho, že jsis vybrala tuto federci a ne IPF? Atraktivita, možnost ovlivňovat dění?

Na IPF závode som nezávodila, takže to môžem komentovať len ako divák. Mala som možnosť začať závodiť v GPC a som rada, že tomu tak bolo. Mne osobne komorná atmosféra neláka, potrebujem počut dunenie z reproduktorov, silné pokriky okolia, žijúce publikum ,fandiaci oddiel. V tichu by som sa citíla ako na popravisku. Neraz si vyžiadam, aby hudba hrala hlasnejšie ako inýmm závodníkom. Vie ma to vyhecovať a to hlavne potrebujem na druhý a tretí pokus. Okrem iného ma veľmi baví a napĺňa pomáhať usporiadať takéto závody. Často sa stretávame s kladným ohlasom na samotný závod a to človeka motivuje robiť pre to maximum.

Jaké jsou Tvé současné výkony, čtenáři zřejmě mají Tvůj log a výkony na posledních soutěžích zmapovány, ale můžeš nám je zopakovat?

Môj aktuálny výkon v benchpress v jednovrstvom drese od Metalu – Viking presser je 112,5kg uznanych na Majstrovstvách Europy WUAP z Trnavy. Tieto dni som musela zaradiť nútenú pauzu na dlhšiu dobu, tak uvidím kedy budem moct prekonávať svoje osobné rekordy. Dúfam, ze to bude čoskoro.
V roku 2005 som trénovala aj ostatné dve trojbojárske disciplíny.Vtedy som po pár mesačnom tréninku drepla v bandážiach 125kg a tak isto bez dresu potiahla mrtvy tah 140kg. Letos som drepla len na zkušku v Metal ACE 145 kil.

Jsi spokojena se sezonou 2007/2008? Čekala jsi více nebo Tě Tvé výkony příjemně překvapily?

Ano som spokojná, nemohla som si priat od tejto sezóny viac. Zúčastnila som sa 10 závodov za taký krátky čas, naučila som sa techniku a rýchlo sa zbavila prinesených zlozvykov. Myslím, že som sa dosť rýchlo dokázala prispôsobiť a počúvať rady .Jedným z mojich handicapov, ktorý príliš neovplyvním je dĺžka rúk, takže mám dlhú dráhu.
Zo začiatku sa mi zrazu silovo začalo rýchlo darit, ako som pochopila čo nerobim a mam robit. Na tréningu výkony padali, ale na prvých súťažiach nie . Zo začiatku som bola z toho sklamaná. Vedela som, čo človek zatlačí na tréningu, nemá nič spoločné so závodnými doskami. Najprv som mala stres z dresu, kedze som asi rok pred tým bojovala sama. Nikdy mi dres dobre nesadol alebo som nedokázala činku spustiť. Po pár mesiacoch som si na dres zvykla a dokazala dokonca menit v treningu dva rôzne typy dresov. Ešte stále mením na závodoch dresy, ale nevadi mi to. Za tu krátku dobu – rok som treningovo zažila toho veľmi vela. Moje výkony ma po dlhom prekonávaní 100kg hranici (november 2007) začali tešiť a s mojím aktuálnym vykonom (jún 2008) som spokojná.
Chcela by som zatlacit 120kg v jednovrstvovom drese při tělesnem váhe 65-68kg, ale to je zatial daleko.

Jakou máš ráda atmosféru na závodech, vyhovuje Ti tichá a klidná kulisa, kde se můžeš dobře soustředit na výkon či atmosféra bouřlivá, která Tě může více hecovat?

Ako som už povedala, mám rada búrlivú atmosféru, plnú nadšenia a pokrikov. Prvý pokus si davam nižší, idem vždy na istotu. Tam sa potrebujem viac sústrediť, lebo po prvom zvládnutom pokuse si možem nechat naložiť svoje maximum. Vtedy nemusí hudba duniet celou halou . Zvyšok závodu , ked už ide o to, aby výkon bol čo najlepší, nechám si zahrať niečo, čo ma vie maximálne nabudiť.

Závod na který nejraději vzpomínáš a závod, který Tě zklamal? (ať organizačně či osobním výkonem)

Začem zo závodom, ktorý ma sklamal. Bolo ich pár, ale najviac ma sklamal závod na Slovensku na TOP 10 v Bardejove, na ktorý som bola pripravená a mala som natrénované. Necítila som sa zdravotne dobre a par utmujúcich tabletiek, mi nedovolilo sa dostatočne zkoncentrovat a zatlačiť 102,5kg a tým pádom som skončila skoro posledná. Porazili ma také súperky, ktore som v poslednej dobe porazila raz alebo viac krát. Spomínam na ten závod s menším smútkom.Na dva posledné závody spomínam velmi rada a to na obe ME či v Novom Bore alebo v Trnave. V Novom Bore sa mi síce závodne nedarilo ale organizačne to bolo pre mna obrovský zážitok, i ked dost namáhavý. Prípravy trvali pár mesiacov a vrcholili posledné týždne pred zavodom, bolo to ťažké. Do toho tvrdý tréning,práca, energia sa rýchlo mínala.Bolo to síce náročné obdobie, ale skúsenosť velká. Pre dobrý výsledok som si za to išla do Trnavy. Tam som sa sústredila len na môj vlastný výkon a organizaciu som len pozorovala a bolo mi trochu lúto zavodnikov, ktory boli aj organiozatormi.Tým smekám klobúk pred výkonom Dana Dvořáka na ME GPC, kedy pri funkci hlavného organizátora dokazal podať perfektný výkon, umiestniť sa na prvom mieste v svojej nabitej kategorii a dopômocť k výhre Českej republiky ako víťaz národov.

Nejbližší závody, kde Tě můžeme vidět?

Na túto otázku neviem presne odpovedať.. Ako som spomenula, musela som zaradiť pauzu a podstúpiť malý chirurgický zakrok. Takže všetko to záleží ako budem regenerovať, ale chcela by som sa ukázať na MS v Birmingham (september 2008), ale nie som si istá aká bude forma.

Za posledních 10 měsíců máš za sebou 10 závodů, což je zřejmě nejvíce mezi závodníky v Česku a na Slovensku. Bylo to náročné nebo jsis každý závod užívala?

Je to krásny pocit a hlavne mi to veľmi veľa dalo. Keby som nastúpila dva , tri krat za sezónu na pódium a mala tam zúročiť svoju celoročnú prípravu, určite by sa mi tak nedarilo. Potrebovala som sa zbavit nervozity zo závodu,kedže som pred rokom bola totálny závodny nováčikik a tych 10 závodov v krátkom čase ma vytrhlo zo stresu a prinieslo vzácne skúsenosti. Jednu dobu sme s priateľom , samozréjme aj mojím trénerom Danom Dvořákom trénovali sami v posilovni, aby som sa dokázala koncentrovať sama na seba, aby som dostala do hlavy všetky pokyny. Neskôr som trénovala v drese, ked trénoval celý oddiel a zvykla som si na prizerajúcich. Dokážem si poslednou dobou užívať závody. Príliš sa nestresovat a hlavne si veriť, že dokážme na závodoch to čo mám natrénované.

Jsi aktivní i v organizaci GPC závodů, co Tě k tomu vede?

Rada pracujem s ľudmi a organizácia športu, ktorý ma napĺňa a baví je potom úž len čerešnička na torte. Pomáhala som svojmu partnerovi a bavilo ma to. Najprv som len pomáhala pri menších závodoch, v tom čo bolo treba ale ME som si užila a robila veci ako som uznala za vhodné. Možem za to poďakovať priateľovi, ktorý ma do toho diana vtiahol.

Tvá největší soupeřka v tuhle chvíli se jmenuje Zuzana Tarjanyi, 3x jste se potkali, 2x Tě porazila (TOP 10 Bardejov, Euro GPC) a teď na ME WUAP jsi ji prvně porazila, vnímáš ji jako svou největší soupeřku či někoho jiného?

Môžem Zuzanu vnímat ako moju najväčšiu súperku, keď ma dva krát porazila. Je škoda, že som ju stretla práve na týchto závodoch. Pamätám si v tej svojej únave na EURO GPC ako ma pozorovala deň pred závodom, v deň závodu, v rozcvičovni a na druhom pokuse. Vtedy sa začalo taktizovať. Mala výhodu v telesnej váhe a tým pádom ma tlačila k vyšším výkonom. Môj výraz musel byt jasný. Únava bola v 4 deň závodu veľká. Dres mi bol dosť úzky a prestala som si aj veriť.Škoda druhého pokusu, ktorý bol podla 2 rozhodcov neplatný, tretí pokus na 115kg som nemala uz síl. Bol to celkom pekný boj. Vždy keď si na to spomeniem, tak mi to privodí úsmev na tváry. Do Trnavy som bola pripravená, že ju konečne porazím. Zuzana je ale velmi silná a mám pocit, že mi ešte neukázala svoj najlepší výkon.

Jsi svobodná nebo vdaná? Máš ve vztahu podporu ke svému koníčku?

Som slobodná a mám veľku podporu v tomto športe v svojom priatelovi. Keby nebolo jeho, tak sa neodvážim závodiť a už vôbec nie sa zlepšit a vyhrávať. Stále by som sa len snažila sama zlepšiť a nenaučila sa to všetko, čo dnes viem. Obdivujem ho na závodoch aj na tažkých tréningoch.. Bolo by tažké mať niekoho, kto to by mi tento šport netoleroval alebo zakazoval.

Na co se v nejbližší době těšíš? Dovolená, závod?

Teším sa na dovolenku s priateľom, a na pár dni volna z práce, kedy budem doma oddychovať a robiť malé prechádzky prírodou a volný čas mi spríjemní partner a kocúr Taranys.

Jaký je Tvůj sportovní sen, který by jsi chtěla, aby se Ti splnil?

Znie to zvláštne, ale tým že som za rok závodenie skúsila aj ME a MS, tak som prežila možno to, po čom iný len dlho túžia. Chcela by som sa umiestniť na svete lepšie ako som sa umiestnila v Rusku. Nadalej budem súperiť sama so sebou a budem sa snažiť zlepšit sa a nezraniť sa.

Oblíbená hudba?

Počúvam rôzne štýly hudby. Dlho to bolo hlavne RnB ale zvykla som si na tréningu a občas aj doma na tvrdšiu hudbu. Krucipusk som kedysi nemala rada, teraz im rada chodím na koncerty a pustím naplno v aute v ktorom trávim dosť času. Mam rada Anouk, Pink , Alanis M, aj staršia klasika ako Depeche Mode, U2, Guns N Roses, a v ramci pohody aj blues.. je toho dosť

Oblíbené jídlo?

Budem na smiech, ale ranný mix z ovsených vločiek, rôznych iných obilnín a orieškov politým mliekom alebo jogurtom je pre mna fakt oblúbené jedlo. Dlho som sa stravovala ako vegetarián potom som začala jesť hydinu. Tomu som minulý rok urobila koniec a začala do seba dostávať bielkoviny z masa a nie len zo sóje, vajíčok, syrov a proteinových doplnkov.

Jaké používáš doplňky, je podle Tebe strava důležitá? Doplněk, který se Ti vyloženě osvědčil?

Pravidelne užívam vitamíny a niektoré minerály a ženšen. V prípravnej fáze bielkoviny dopĺňam proteinovými nápojmi. Pár krát som užívala kreatín ale okrem zvýšní tělesnem váhy som nezaregistrovala väčší nárast sily. Strava každého športovca je dôležítá a preto sa snažím jesť vyváženú stravu s prísnejším merítkom na proteiny. Keď nie je čas na jedlo, mam při sebe aspoň nejaké tablety aminokyselin.V tuto chvilu od firmy ATP Amino 2200 a Glutamin. Sú obdobia, kedy si sledujem presný príjem sacharidov aj bielkovín. Nikdy som však žiadne doplnky okrem vitamínov nebrala pravidelne a dlhodobo.