Bolo to v 1. ročníku na SŠ, keďže som nebol typ človeka, ktorý zabíja čas v baroch, popíjaním a fajčením, tak som mal veľa času, ktorý som trávil v posilňovni. Všetok čas som venoval tomu, takže na iné športy som sa nezameriaval, aj keď na telesnej som rád behával.

Dátum a miesto narodenia:1.8.1984 v Slavošovciach
Znamenie:lev
Výška:175 cm
Hmotnosť:80 kg
Najlepšie výkony:drep – 290 kg, tlak -170 kg, mŕtvy ťah – 260 kg
Prvá medzinárodná súťaž:MEJ 2006 Bratislava
Najväčší úspech:Majster SR, strieborný v drepe z MEJ 2007 zo Sofie
Klub:KSTaK Matej Bardejov
Obľúbené športy:aktíve mimo sezóny – futbal, bedminton a stolný tenis
v televízii – silový trojboj, vzpieranie, strongmani, futbal, hokej, tenis, motorky, volejbal
Záľuby:poľovníctvo
Obľúbený film:Statočné srdce, Zelená míľa
Hudba:zo všetkého niečo
Dovolil som si tomu nesporne talentovanému a skromnému športovcovi položiť zopár otázok. Takže Maťo zdravím ťa a ideme na to.
– Kto ťa k tomu priviedol, alebo ako si sa k tomu dostal?

Doma v Slavošovciach som chodil cvičiť do posilňovne, kde chodieval aj Ján Marget. Ten si ma po rokoch vlastného úsilia všimol a začal som s ním trénovať. Po 3 mesiacoch tréningu „pod jeho vedením“ som mal prvú súťaž.

– Aký klub ťa zastrešil?

Keďže Ján Marget súťažil za Herkules Rožňava, a vtedy som ešte nemal prehľad o iných kluboch, začal som tam.

– Spomínaš si na svoju prvú súťaž? A aké si mal výkony?

Na to sa nezabúda. Spomínam si na to, ako keby to bolo dnes. Boli na Majstrovstvá oblastí východ v Mokranciach. Súťažil som vo váh. kat. do 75kg. Mal som trému, pretože to bola moja 1. súťaž, a hlavne som sa bál, že prehliadnem nejaký povel rozhodcu a diskvalifikujú ma, aj napriek mojej pripravenosti. A moje výkony (po 3-mesačnom trojbojárskom tréningu): drep- 200kg, tlak- 130kg, ťah- 220kg.

– Ako si hodnotíš svoje pôsobenie v Herkules Rožňava?

Na začiatku som bol rád, že môžem za niekoho súťažiť. Ale s postupom času som zistil, že v tomto klube nemám možnosť rozvíjať svoj potenciál. Tréningy a životosprávu som si korigoval sám a nikto mi nič neporadil. Mimo sezóny sa o mňa nikto nezaujímal, len vtedy, keď prišlo obdobie súťaží, aj to tak, že sa mám dostaviť tam a tam a to bolo tak všetko. Spomínam si na Majstrovstvá Slovenska z roku 2003, keď som sa v piatok sám dopravil autobusom do Častej, v ten deň som bol jediný junior za Rožňavu. Sám som si musel obliekať dresy, nakladať činku, a otravovať cudzích ľudí, aby mi namotali bandáže. Aj napriek tomu som skončil na 2. mieste. Masters súťažili v sobotu, a preto im stačilo prísť v piatok večer (aspoň stihli moje vyhodnotenie). A v sobotu som im samozrejme pomáhal so všetkým. To je jeden zo „zážitkov“.

– V akom klube teraz pôsobíš a čo to dalo tvojmu športovému rastu?

Od januára tohto roku súťažím za KSTaK Matej Bardejov. Je to úplne niečo iné. Prístup ku mne ako ku športovcovi, človeku. To sa nedá porovnať. Tréningy sú stavané na jednotlivca, zisťujú sa slabiny a odstraňujú sa. Pravidelné konzultácie o tréningoch, životospráve, pocitoch z tréningu… K športovému rastu stačí spomenúť zlepšenie drepu o 50kg, v tlaku o 10kg a v ťahu o 20 kg za jednu sezónu.

– Koľko teraz vážiš a v akej kategórii chceš súťažiť v budúcnosti?

Práve teraz vážim 80 kg. V budúcom roku by som chcel ešte ostať v kat. do 82,5kg, potom už prejsť do kat. 90kg.

– Prezradíš nám svoje osobné výkony?

Moje maximum na poslednej súťaži bolo: drep- 275kg, tlak- 160kg, ťah- 255kg. Avšak chcel by som spomenúť, že v ten deň, keď bolo 2. kolo extraligy, sme my Bardejovčania mali u nás v posilňovni test výkonov, kde som drepol 290kg s rezervou (neoficiálny slovenský juniorský rekord), tlak 170kg a ťah 260kg.

– Aké najväčšie úspechy si v tomto športe dosiahol?

V roku 2006- 4. miesto na ME, 8. na MS. Tento rok 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska, 6.miesto na ME- z toho striebro za drep.

– Na akých súťažiach si v zahraničí štartoval?

ME v Bulharsku, MS v Bulharsku, Dunajský pohár v Rakúsku.

– Bol si už niekedy zranený?

Samozrejme, že bol ,prvýkrát to bolo na majstrovstvách oblasti v Rožňave, kde som pri poslednom pokuse v drepe sa pri zdvihnutí zo stojanu viac vystrel, váha činky nebola na chrbte, ale na rukách, činka sa zošmykla po chrbte a ja som si zranil rameno. Strašne to bolelo, nemohol som na tréningu drepovať ani tlakovať , zaujímavé je to, že pri ťahoch to nebolelo. Druhý krát to bolo na vianočnej cene 2006. Pri ťahu bola podlaha od púdru , činku som potiahol , pokus platný, no pri skladaní sa mi noha šmykla a pustil som si 240kg na chodidlo.

– Pokús sa priblížiť svoju prípravu na poslednú súťaž, ktorá podľa mnohých dopadla nad očakávanie dobre. Ako napríklad vyzeral tvoj bežný, tréningový deň.

Asi takto ,o 7:00 budíček a raňajky,10:00 desiata,12:00 obed,14:00 proteín o 15:00 tréning ,po tréningu proteín,18:00 večera o 20:00 už len niečo ľahké a o 22:00 šup do postele.

– Zhadzovanie do hmotnostnej kategórie je pre mnohých športovcov nutnosť, ale aj trápenie. Koľko kíl si musel najviac zhadzovať?

Ja zhadzovanie hmotnosti milujem, ešte nebola súťaž, na ktorú by som nechudol. Najviac som chudol na ME minulého roka, keď som 3 dni pred súťažou mal 81,5kg, deň pred súťažou som mal ešte 79,5kg a na druhý deň to bolo 74,5kg!! To bol asi najväčší extrém, čo som zažil.

– Zaujímalo by ma, ako vyzerá tvoja strava v deň súťaže? Dokážeš vôbec niečo zjesť?

Keďže stále zhadzujem tak môj žalúdok v deň súťaže nie je schopný toho veľa prijať, väčšinou sú to piškóty, detská výživa, banán, a nejaká čokoláda.

– A čo tak pivo, alkohol?

Také neobľubujem, pivo je horké a alkohol mi nechutí. Keď ma kamoši volajú na pivo tak im poviem nech kúpia po ceste liter mliekaJ.

– Obvykle koľko tréningových jednotiek absolvuješ počas týždňa?

Zväčša to je štyri krát do týždňa.

– Strečing?

Ten som pred príchodom do Bardejova málo kedy robil ,ale teraz pred každým tréningom približne 5 až 10 minút.

– V powerliftingu je zrejme finančne najnáročnejšia strava a doplnky výživy. Koľko ale stoja spomínané tréningové pomôcky?

Strava je dosť drahá, u mňa to predstavuje asi 300,- až 400,-Sk denne, väčšinu peňazí, čo zarobím tak aj prejem. Doplnky výživy som už dávno nekupoval. Na začiatku sezóny som dostal od klubu niečo a zvyšok čo som povyhrával ,ale keď mám pravdu povedať, tak na pravidelné dodržiavanie užívania suplementov nemám nervy…, keď si spomeniem tak si dám, ak nie tak nieJ

– Aké máš ciele v roku 2008?

Obhájiť titul majstra Slovenska, zúčastniť sa ME a MS.

– Aké je tvoja najobľúbenejšia disciplína?

Býval to ťah, ale teraz je to drep.

– V čom sa chceš v budúcej sezóne zlepšiť?

V tlaku a ťahu, samozrejme aj drepe 🙂

– Čo tvoj osobný život? – rodina, priateľka, štúdium a podmienky na tréning?

Moja rodina ma stále podporuje a drží mi palce, aby som sa zlepšoval, no a priateľka, keď je so mnou v posilňovni, tak je na mňa prísnejšia ako Marcel Matej :-). Končím štúdium na TU vo Zvolene. A čo sa týka podmienok na tréning, najideálnejšie sú v Bardejove, ale keď som vo Zvolene, bol by som veľmi rád, keby nosnosť činiek bola vyššia, pretože som v okolí jediný, ktorému to nestačí.

– Pri príprave na rôzne súťaže dávaš dôraz na stravu a suplementy?

Dôraz kladiem na stravu, pred súťažou na diétu a spánok. Suplementy- aj keď ich mám, málokedy ich dodržiavam.

– Máš nejaký športový vzor?

Je to spomínaný Ján Marget, ktorému som doteraz vďačný, ale inak nemám žiadny vzor.

– Povedz nejaký zážitok zo súťaže doma či v zahraničí.

Jeden zo „zážitkov“ doma som už spomenul, myslím pôsobenie v Rožňave.

– Ako môžeš charakterizovať súčasný klub, v ktorom momentálne pôsobíš?

Nedá sa to porovnať s predošlým klubom. Každý má na každého čas a chuť mu pomôcť. Sme ako jedna veľká rodina. Navzájom si prajeme najlepšie úspechy.

– Ako si spokojný s minulou sezónou?

Som so sebou spokojný. Ale chcem sa stále zlepšovať.

– Ktorí trojbojári, trojbojárky podľa teba patria medzi absolútnu slovenskú špičku?

P. Vateha, L. Velgos, P. Varchola, E. Bačinský a myslím si, že ak by mal M. Matej viac času aj na seba a nie len na svojich zverencov, tak by tam bol aj on.

– Čo by si chcel povedať na záver?

Ďakujem trénerovi Marcelovi Matejovi, všetkým z klubu a mojej rodine, ktorá ma v tom podporuje. A samozrejme nemôžem zabudnúť na moju priateľku a jej rodinu, ktorí ma stále hecujú k lepším výkonom.

-j.s.-