Rozhovor se šefem slovenské WUAP – Rudou Siskou

Stručné představení, jméno, věk.
Rudolf Siska a mám 37 rokov. Silovému trojboju som sa začal venovať v roku 1990. Vydržal som pri ňom iba 3 roky (do zranenia). Za túto krátku dobu som si však pripísal jedno unikátne prvenstvo v bývalej ČSFR. Bol som prvým juniorom z Československa, ktorý sa zúčastnil medzinárodnej súťaže. V roku 1991 som skončil na juniorských ME (EPF) v Rakúsku na 7 mieste. Nasledovala 10 ročná pauza a v roku 2002 návrat. Už nie však návrat do SAKST, ale do novovzniknutej WPC – Slovakia. Najprv ako rozhodca, následne ako pretekár a funkcionár.

Založil jsi WUAP na Slovensku, co tě k tomu vedlo?
Viedol ma k tomu úpadok WPC-Slovakia. To čo sa v tejto federácii dialo koncom roka 2004 a začiatkom roka 2005 už nemalo so športom nič spoločné. Rozmýšľal som nad alternatívou a možnosťou súťaženia nielen pre mňa, ale aj pre ďalších pretekárov. Začiatkom roka 2005 sme založili AWPC – Slovakia a stali sme sa členmi svetovej federácie WUAP (v roku 2005 – AWPC). Rok 2005 sme skončili s 5 aktívnymi pretekármi. Rok 2008 končíme s členskou základňou 62 pretekárov.

altaltalt

Jaké jsou Tvé rekordy, současné výkony a jaké výkony plánuješ v tomto roce?
Momentálne som aktuálnym držiteľom svetových rekordov v kategórii submaster (35-39 rokov) do 67,5 kg. V tlaku na lavičke : 150 kg, v silovom trojboji: 212,5/150/192,5. Total: 547,5 kg. V kategórii do 75 kg som si utvoril v silovom trojboji osobák na tohtoročnej Eurolige družstiev v Starých Křečanoch, 205/170/185. Total: 560 kg. V benchi v kategórii do 75 kg mám osobák 180,5 kg, (tudy) ktorý bol istý čas aj svetovým rekordom. Tento rok bol pre mňa v podstate oddychovým, absolvoval som iba dve súťaže v tlaku na lavičke a jednu v powerliftingu ( s minimálnou prípravou a s jedným tréningom v superdresoch). Na budúci rok by som však chcel absolvovať plnohodnotnú sezónu v powerliftingu, v kategórii do 75 kg. Ak vydrží zdravie a bude priať šťastie, chcel by som dosiahnuť v drepe 250 kg, v tlaku 190 kg a v mŕtvom ťahu 220 kg. Total 650 – 670 kg.

Podpora rodiny?
altZ rodiny sa nikto nevenoval, ani nevenuje nejakému silovému športu, a to mám ešte troch bratov. Dobré podmienky a zázemie som však získal pri svojej manželke a svojich deťoch. Pri manželke hlavne v podobe dobrej stravy….., keďže vlastní cukrársku výrobňu a zásobuje ma kvalitnými sacharidmi a tými správnymi tukmi.

Závod na který nejraději vzpomínáš a závod, který Tě zklamal? (ať organizačně či osobním výkonem)
Najradšej si spomínam na ME AWPC v roku 2005, keď som zvíťazil v tlaku na lavičke výkonom, ktorý nebol bohvieaký ale ani vo sne by mi nenapadlo, že si dovolím naložiť na činku takú váhu. Nahlasovali mi pokusy podľa toho, koľko si nahlasoval môj súper z Rakúska a keďže som bol ľahší, dorovnával som ho. Nakoniec som ho porazil s rovnakým výkonom, len nižšou telesnou hmotnosťou. Na týchto pretekoch bola AWPC – Slovakia oficiálne prijatá do európskej a svetovej federácie. Takže dvojnásobný triumf !!!

Nemôžem povedať, že by ma nejaký pretek vyslovene sklamal, možno by som sem zaradil skôr obdobie tesne pred pretekom. V roku 1992 som sa pripravoval na juniorské ME (EPF) a bez ohľadu na to, ako by som dopadol, mal som prisľúbenú účasť(opäť ako prvý junior z Československa) na M Sveta (IPF) v austrálskom Sydney. 2 týždne pred ME som sa zranil (natrhnutý prsný sval) a postoj vedenia vtedajšej federácie k môjmu odmietnutiu účasti na ME ma priviedol k tomu, že som sa k liftu nedostal 10 rokov

Jakou máš rád atmosféru na závodech, vyhovuje Ti tichá a klidná kulisa, kde se můžeš dobře soustředit na výkon či atmosféra bouřlivá, která Tě může více hecovat?
Mne vyhovuje viac búrlivá atmosféra a dobrá muzika. Moja obľúbená (a myslím že aj funguje) je „eye of the tiger“ z filmu ROCKY.

Jsi velmi známý organizátor soutěží, co se podle tebe nejvíce povedlo v roce 2008?
Pri tejto otázke myslím, že nemusím veľmi rozmýšľať. Určite sú to ME WUAP, ktoré sme organizovali v Trnave. Viacerý nám potvrdili, že to boli jedny z najlepších pretekov vo federácii WUAP. A taktiež sa nám podarilo zabezpečiť internetový LIVE prenos z celého podujatia.

Vize do budoucna?
Veľmi ťažká otázka, pretože sa nám zatiaľ plní všetko čo sme si pred pár rokmi predsavzali. Možno jeden taký sen „na majstrovstvách sveta WUAP v roku 2010 mať spravodajský team z EUROSPORTU“

Tvůj oddíl se představí na Eurolize družstev, jaký máte cíl?
Neurobiť si hanbu! Pri takomto type súťaže stačí výpadok jedného pretekára v jednej disciplíne a celé družstvo sa prepadne. Takže v skutočnosti máme cieľ byť po skončení spokojný so svojimi výkonmi.

Co by jsi chtěl na powerliftingu zlepšit? Myslíš, že se může dostat v dohledné době v oblíbenosti například před kulturistiku?
Myslím že pred kulturistiku sa powerlifting v dohľadnej dobe v popularite nedostane. Prečo ? Neviem odpovedať, myslím si však, že zaostáva propagácia silového trojboja medzi širokou verejnosťou. Práve toto je oblasť, ktorá by sa mala v prvom rade riešiť. Ruka v ruke s propagáciou ide aj reklama a s tým spojený sponzoring.

Oblíbená kniha?
Ani nie tak kniha ako auto,. John Grisham.

Oblíbený film?
Da Vinciho kód

Oblíbené jídlo?
Bryndzové halušky

Jaké používáš potravinové doplňky, je pro tebe strava důležitá?
Z doplnkov používam v priebehu roka BCAA – čka. V príprave na preteky ( 2x do roka maximálne po 2 mesiace) zaradím Kre-alkalyn a Diosgenin. V skutočnosti by som nemohol byť príkladom v stravovaní nikomu. Strave veľký dôraz neprikladám, jem kedy chcem a čo chcem.

Kde trénuješ?
Trénujem v Trnave, v Sport centre POHODA. V januári budeme otvárať nové priestory (cca. 200 m2) kde by sme mali mať ideálne podmienky. Nemal by chýbať Monolift, klietka, Texas bars (drep, tlak, mrtvák)……

S kým trénuješ?
Momentálne nemám pravidelného sparinga, ale ak sa dá, tak absolvujem tréning s Andrejom Smutným a Jožom Svitokom.

Vidíš na obzoru nějaký talent?
Talentov by sa určite našlo, problém je v tom čo majú pretekári v hlave a čo od tohto športu očakávajú. Neuvedomujú si, že powerlifting nie je golf ani tenis a nebudú na tomto športe nikdy zarábať. Takže tu nerozhoduje iba talent, ale hlavne chuť robiť tento šport. Takže ja skôr ako talent uprednostňujem chuť sa stále zlepšovat.